Dzieci Facebooka

Swego czasu zdarzyło mi się pochwalić akcję FB wymierzoną przeciwko naszym rodzimym narodowcom/nacjonalistom. Uznałem wtedy, że serwis upomniał się w ten sposób o przestrzeganie swojego regulaminu (a przy okazji polskiego kk i Konstytucji). Jak się okazało zarzuciłem mu tę grubą przyzwoitość całkiem niesłusznie, za co niniejszym przepraszam.

Dzisiaj przychodzi mi stwierdzić, że Facebook to odhumanizowana maszyna, której nazwa – serwis społecznościowy może wprowadzać w błąd – wiele wskazuje wprost na to, że jego wpływ na myślenie i rozwój społeczny użytkowników w dłuższej perspektywie może okazać się wybitnie destrukcyjny.

Dlaczego tak uważam?

Gdzieś tak w połowie stycznia br. Jacek Dehnel opublikował na swoim profilu tekst, w którym odniósł się do hańbiącej wypowiedzi niejakiego dr Nowaka z UwB (dotyczyła ona niepełnosprawnych studentów).
Wskutek masowego zgłoszenia popleczników pana Nowaka, profil pisarza został zablokowany przez FB na trzy dni.

dehnel

Tekst Jacka Dehnela dostępny tu -> Hodowanie troglodytów

Kilka dni temu Newsweek zamieścił artykuł nt. obozów koncentracyjnych (Wolność i przerażenie. Zapraszam Państwa do piekła). Punktując fałsz, którym posługiwała się pod nim polska radykalna prawica w celu zdyskredytowania lewicowego światopoglądu, pozwoliłem sobie na prostujący go, stricte opisowy komentarz, co skończyło się usunięciem mojego postu przez FB.

Oto ów komentarz w wersji brudnopisu:

To, że Hitler nazywał siebie narodowym socjalistą, nie znaczy bynajmniej, że miał cokolwiek wspólnego z lewicową ideologią.

NSDAP do 20 roku (czyli tylko przez jeden rok) działała po nazwą Niemiecka Partia Pracy. Zwolennicy tej partii określali się mianem nazistów. Hitler zachował w nazwie swojej partii słowo socjalizm, ale pełniło ono rolę wyłącznie etykiety. Prawdziwi socjaliści, socjademokraci, komuniści i przedstawiciele innych partii postępowych i prospołecznych zostali przez Hitlera zamknięci w obozach koncentracyjnych, co najlepiej świadczy o jego antylewicowym światopoglądzie.

Dodam jeszcze, że w 31 roku naziści zawarli sojusz z przemysłowcami oraz skrajnie prawicowymi partiami tworząc wspólny Front Narodowy. Pojęciem „socjalizm” Hitler posługiwał się w bieżącej walce politycznej jako argumentem retorycznym, w razie doraźnej potrzeby.

De facto Hitler nie był ani lewicowy, ani prawicowy – był faszystowskim totalitarystą (od 33 roku w Niemczech nie istniały żadne partie demokratyczne – ergo – strony polityczne).
NSDAP – ideologia polityczna – elitaryzm (ruchy lewicowe głoszą egalitaryzm), korporacjonizm (ruchy lewicowe głoszą solidaryzm społeczny).

Tego postu w przestrzeni publicznej już nie ma. Pozostały za to liczne, autorstwa neofaszystów, nie tylko niezgodne z prawdą, ale też pośrednio propagujące nienawiść.

Stało się tak, dzieje się tak, ponieważ FB usuwa dane wpisy, a nawet profile jako naruszające jego standardy, bez ich uprzedniej analizy, kierując się wyłącznie jednym kryterium, tj. liczbą zgłoszeń. Od tej decyzji, rzecz jasna, jak na serwis społecznościowy przystało /sarkazm/, nie można się odwołać.

W pojedynku – ilość kontra jakość – zwycięża ta pierwsza.

Robi też FB kilka innych szkodliwych dla naszych umysłów „psikusów”.

Tnie zasięgi organiczne wpisów na rzecz tych płatnych.
Poprzez algorytm decyduje, które treści znajdą się na tablicach userów, a które zostaną pominięte; promuje te cieszące się większą liczbą lajków czyli wszelkie kotki, cycki, gify i grafiki. Pierwszeństwo daje również wpisom bezpośrednim traktując po macoszemu te z odnośnikami do innych stron, jako odwracające uwagę od serwisu.

Skutki nietrudno przewidzieć – głowy pełne „post-prawd”, reklam i memów, starannie wyplewione z rzetelnej, wartościowej i na dodatek przez siebie wybranej informacji – tam prowadzi nas Facebook.

PS. Jeśli zależy Ci, aby na Twojej Facebookowej tablicy częściej pojawiały się strony, które lubisz, możesz zmienić ustawienia obserwowanej strony z „domyślnie” na „wyświetlaj najpierw”:

wyswietlaj


Ilustracja Pawła Kuczyńskiego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s